Beden Dili – Halin İlmi
Musa GÜNAY
01.02.2013 13:48:37
Okumak için tıklayınız

 


Zenginlik İle İmtihan
Necati KARAMAN
07.01.2013 12:02:32
Okumak için tıklayınız

 


Hadisler Işığında İnsan İl
Gencay ÇOŞKUN
03.01.2013 15:44:27
Okumak için tıklayınız

 


EHLİBEYT SEVGİSİ
Sır ve Hikmetten
04.12.2012 13:34:49
Okumak için tıklayınız

 


Müslüman Kimliğimiz ve İslam
Halil İbrahim DELEN
30.11.2012 11:12:49
Okumak için tıklayınız

 


MERHABA
Baki AYDIN
28.11.2012 11:39:11
Okumak için tıklayınız


 

"AŞKIN ELÇİSİ"
AHMET TURGUT
2911


  Kurtlar Vadisi, Ekmek Teknesi ve Eşref Saati gibi dizilerin senaryo ekibinde yer almış olan Ahmet Turgut’un 3.romanı Aşkın Elçisi, Kapı Yayınları’ndan çıktı. Yazarın Kerbela serisinin 2.romanı olarak yazdığı romanda irfani bir anlatımla yine tarih, insan ve edebiyat bir arada sunuluyor. Yazar, her biri Kerbela şehitlerinin annesi, eşi veya evladı olan bir düzine kadınla çocuğun aşk ve onur mücadelesini romanın sayfalarına taşıyor.

Roman Kerbela’da Hz.Hüseyin ile beraber 72 kişinin şehit edilmesinden sonra başlamakta ve esir alınan Kerbela destanı şahitlerinin kesik başlarla birlikte önce Kufe Valisi İbni Ziyad’a oradan da Şam’daki Yezid’in Sarayına götürülmesini anlatmaktadır. Başta Hz.Zeynep ve Hz.Zeynelabidin olmak üzere Muhsinelerin yol boyunca türlü eziyetlere uğratılmasına, kadın-çocuk denmeden kırbaçlanmasına ve halkın gözünde küçük düşürülmeye çalışılmasına rağmen baş eğmemelerini ve zalime biat etmemelerini anlatan romanda, Seyyide Zeynep ve İmam Ali Seccad kendilerine sorulan sorulara Kuran diliyle cevap vermektedirler. Kuranın mesani anlatımını kendilerine rehber edinen “Ağabeylerinin Annesi” ve “Muallimsiz Âlim” Hz.Zeynep ile “Vaktin Hidayet Önderi” Hz.Zeynelabidin, Allah’ın güzel isimlerini dedelerinden gelen Muhammedi Şuur ile yorumlayarak insanların kalplerine hitap ediyorlar.

Kan ve gözyaşıyla yazılmış bir destan olan Kerbela destanının doğru bilinmesinde ve bize kadar ulaşmasında “Kevser’in Kızı” Seyyide Zeynep’in rolü çok büyüktür. Bu sebepten de yazar, Şehitlerin Serçeşmesi Hz.Hüseyin’in cefakâr kız kardeşi Hz.Zeynep’e romanın giriş kısmında niyaz etmektedir.

Romanda insanların maddi çıkar elde etme ve can korkusu ile Peygamber soyuna karşı güçlüden ve zalimden yana tavır alarak nasıl aldatıldıkları anlatılırken Muhammedi Ahlak kalesinin son burcu olan bir avuç insanın direnişi ile 2.Kerbela Destanı yazılmaktadır.

“Doğru soru bilginin yarısıdır” düsturuyla hareket eden Ehlibeyt soyu, çevresindeki insanlara nur saçarak Kerbela şehitlerinin yolunda yürümeye devam ediyorlar; Allah’a sığınarak ve sabrederek her türlü yardımı sadece Allah’tan diliyorlar. Peygamber Çiçekleri tüm acılara göğüs gererek maddi ve manevi acılarını;
“Hasbu’n-Allahû ve ni’mel Vekil, Ni’mel-Mevla ve ni’men-Nasir!..” diye haykırarak dindiriyorlar.

Allah bizleri Peygamber Efendimiz (S.A.V) ve Ehlibeytinin yolundan ayırmasın. Ve Allah’ın salat ve selamı Resulullah’ın ve Onun Ehlibeytinin üzerine olsun.

Baki AYDIN             
  "Hikmetin başı Allah korkusudur." Tirmizî; Feyzu'l-Kadir, 3/ 574   Namaz Vakitleri Yakında Yayımlanacaktır.   İletişim Bilgileri
E mail : sirvehikmet@gmail.com