Beden Dili – Halin İlmi
Musa GÜNAY
01.02.2013 13:48:37
Okumak için tıklayınız

 


Zenginlik İle İmtihan
Necati KARAMAN
07.01.2013 12:02:32
Okumak için tıklayınız

 


Hadisler Işığında İnsan İl
Gencay ÇOŞKUN
03.01.2013 15:44:27
Okumak için tıklayınız

 


EHLİBEYT SEVGİSİ
Sır ve Hikmetten
04.12.2012 13:34:49
Okumak için tıklayınız

 


Müslüman Kimliğimiz ve İslam
Halil İbrahim DELEN
30.11.2012 11:12:49
Okumak için tıklayınız

 


MERHABA
Baki AYDIN
28.11.2012 11:39:11
Okumak için tıklayınız


 

"İNSANLAR UYURLAR ÖLÜNCE UYANIRLAR"
Emre DORMAN
512


  İlahiyatçı yazar Yrd.Doç.Dr.Emre Dorman hocanın deneme türünde yazmış olduğu “İnsanlar Uyurlar Ölünce Uyanırlar” isimli kitabı İstanbul Yayınevi’nden 2011 yılında çıkmıştı. Kitap 2011 yılında 8 ay boyunca en çok satan kitaplar listesinde ve 2012 yılı Mart ayında en çok satan dini kitaplar listesinin zirvesinde yer almıştı.

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in “İnsanlar Uyurlar Ölünce Uyanırlar” hadisinden yola çıkan yazar kitabında insanın geçici dünya hayatına aldanıp ölümü düşünmeden yaşamaya çalışarak nasıl gaflet ve aldanış içinde olduğunu ayetler ve hadisler ışığında anlatırken, gerçek hayatın ölünce başlayacağına vurgu yapıyor. Yazar konuları şiirsel bir üslupla aktarırken sadece maddi şeylerin ve bedeni arzuların peşinde koşan ve maalesef çoğunluğu oluşturan insanların manevi duygulardan yoksun yaşayarak hem bu dünya mutluluğunu hem de ahiret mutluluğunu kaçırdığını anlatıyor. Geçici olan bu dünyada hep daha fazlasını isteyen insanların sonsuz olan öbür dünyası için yatırımda bulunmadığını, oysa en kârlı yatırımın ahiret için olduğunu unuttuğunu yazıyor. Yazara göre; “hayatı anlamlı kılan şey insanın hem dünyası hem de ahireti için faydalı işler yapması ve yaşama değer katmasıdır”. Uyanmak için uyumak, ölmek için de yaşamak gerektiğini söyleyen yazar dünya hayatının derin bir uyku hali olduğunu, oysa gerçek yaşamın ölümden sonra başlayacağını ve insanların bu gerçek ile yüzleşmesi gerektiğini anlatırken insanları dünya uykusundan uyanmaya, ölmeden önce ölmeye ve yaşamını sorgulamaya çağırıyor.

Çeşitli bilimsel araştırma sonuçlarını da örnek göstererek insanları uyanık olmaya davet eden yazar, ölüm korkusunun nasıl gereksiz bir şey olduğunu Kuran ayetleri ve felsefecilerin sözleriyle ortaya koyarak asıl korkulması gerekenin ölüme hazırlıksız yakalanmak olduğunun da altını çiziyor. Ayrıca yazar ölümün insanların toplumsal statülerine yani zengin, fakir, yaşlı, genç, yönetici, işçi, devlet adamı, halk kesimi olmasına bakmaksızın herkese eşit mesafede olduğunu aktarıyor.

Yazara göre insan; “hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için çalışıp çabalamaktan, yarın ölecekmiş gibi ahireti için çalışıp çabalamaya fırsat ve imkân bulamadığı için kendisine verilen kısacık ömrü heba edip harcamaktadır”. Ayette de belirtildiği üzere hüsranda olan insanlar “hiç ölmeyecekmiş gibi yaşarlar ama hiç yaşamamış gibi ölürler”.

Ayrıca yazar dünyadaki açlık ve sefaletin kaynağının da insanın bitmek bilmeyen ve sürekli körüklenen tüketim arzusu olduğuna vurgu yapıyor. Okuyucularını tefekküre davet eden ve kendisiyle bir an önce yüzleşmeye davet eden yazar, insanın sadece Allah’tan korkarak ve O’nun kendisini sürekli gözetlediğini unutmayarak geçici dünya zevklerine aldanmamasını ve zamanın kıymetini bilmesini salık veriyor.

Allah bizleri zamanın kıymetini bilerek sürekli ibadet eden, hayırda yarışan ve dünya imtihanını kazanan kullarından eylesin inşallah.

Baki Aydın







             
  "Allah Teâlâ sizin bedenlerinize ve yüzlerinize değil, kalblerinize bakar." Müslim, Birr 33   Namaz Vakitleri Yakında Yayımlanacaktır.   İletişim Bilgileri
E mail : sirvehikmet@gmail.com