Beden Dili – Halin İlmi
Musa GÜNAY
01.02.2013 13:48:37
Okumak için tıklayınız

 


Zenginlik İle İmtihan
Necati KARAMAN
07.01.2013 12:02:32
Okumak için tıklayınız

 


Hadisler Işığında İnsan İl
Gencay ÇOŞKUN
03.01.2013 15:44:27
Okumak için tıklayınız

 


EHLİBEYT SEVGİSİ
Sır ve Hikmetten
04.12.2012 13:34:49
Okumak için tıklayınız

 


Müslüman Kimliğimiz ve İslam
Halil İbrahim DELEN
30.11.2012 11:12:49
Okumak için tıklayınız

 


MERHABA
Baki AYDIN
28.11.2012 11:39:11
Okumak için tıklayınız


 

"Beden Dili – Halin İlmi"
Musa GÜNAY
01.02.2013 13:48:37


  Beden Dili – Hal’in İlmi

İnsan sosyal bir varlıktır. Kendi kendini ikame edebilecek bir durumu söz konusu değildir. Bu nedenle sürekli bir iletişim içerisindedir. Kişi, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve insanlara yardımcı olabilmesi için doğru bir iletişim kurmak zorundadır.

İnsanlar karşısındaki muhatabın ağızlarından çıkan sözlerden daha çok beden dilinden çıkanlara değer verirler. Çünkü insanoğlu sadece bedensel/tek boyutlu bir varlık değildir. İnsanı insan yapan ‘Ruh’tur. Ruh ise kişinin sözlerini değil ‘hal’ini dikkate alır.

Hepimiz kendi hayatımızı bir gözden geçirelim. Bu zamana kadar birçok kişiyle muhatap olduk ama arkadaş edindiğimiz kişiler buna nispeten daha azdır. Arkadaş kurmak için aranızda bir bağ oluşması gerekir. Buna gönül bağı da deniyor. İşte bu aradaki bağ sözlerle kurulmaz, birbirinize yaydığınız enerjiden/beden dilinden/halinizdeki yansımalardan oluşur.

Bir ortama girdiğinizde karşınızdaki kişiyle/kişilerle fiilen iletişime geçmeden beden dilleriniz iletişime geçmiştir bile. Bunun için sadece saniyeler yeterli olur. Sizin konuşmalarınız/eylemleriniz ilk planda değil ikinci plandadır. Beden dilinizden çıkanlar ile sözleriniz ve fiilleriniz uyumlu ise siz karşı tarafta dürüst olarak vasıflandırılırsınız. Sözleriniz ve eylemleriniz farklı ortama yaydığınız enerji farklı ise siz sakıncalı/şüpheli kişi olarak vasıflandırılırsınız.

Beden dilinizi pozitif bir hale getirmek için İÇ BİRLİĞİnizi sağlamak zorundasınız. ÖZÜnüz de SÖZÜnüz de BİR olmalıdır. Bu beceriye hâkim olabilmek için bu işin ilmini bilmek lazım gelir. Bu ilme ilmi’hal’ diyoruz. ‘Hal’ İlmi; halinizin/beden dilinizin, sözlerinizin ve eylemlerinizin nasıl olması gerektiğini öğreten bir ilimdir.

Yüce dinimizin asıl amaçlarından birisi de iç birliğimizi sağlamaktır. Çünkü iç birliği sağlandığında dış birliği de sağlanacaktır. Kendi içinde-kendi ile Allah arasındaki- kendi ile diğer insanlar arasındaki ahdin; gönülde ve eylemde bir olması demektir. Buna takva denir.

Unutmayın! İç birliğini sağlayamayan dış birliğini sağlayamaz. Kendisiyle barışık olmayan diğer insanlarla da barışık olamaz. Siz kendi içinizde, özünüzde bir iseniz –gönlünüz ve ahvaliniz birbirini tasdik ediyorsa- insanlar arasında beden dilini yönlendirebilen bir insansınız demektir.

‘BİR’ olana varmak için Birleşenlerden olmak niyazıyla…

             
  "Hikmet, mü'minin yitik malıdır; nerede bulursa onu alır." İbn Mâce, Zühd 15; Tirmizî, İlim 19   Namaz Vakitleri Yakında Yayımlanacaktır.   İletişim Bilgileri
E mail : sirvehikmet@gmail.com